Середа, 24.04.2024, 21:18

Вітаю Вас Гість | RSS
Юний радіоаматор
ГоловнаРеєстраціяВхід
Меню сайту

Категорії каталога
Своїми руками [17]

Головна » Статті » Электронные самоделки » Своїми руками

Перетворювач напруги
Перетворювач виготовлений за двотактною трансформаторною схемою на транзисторах VT1, VT2 і відрізняється від інших подібних пристроїв тим, що емітерні переходи транзисторів включені послідовно тобто для живлення базових кіл обох транзисторів використана одна обмотка трансформатора Т1 (обмотка III). Діоди VD2, VD3 забезпечують проходження струму, який керує, минувши емітерний перехід закритого в той або інший напівперіод транзистора. Падіння напруги на відкритому діоді цілком достатнє для надійного закривання транзистора. Одночасно діоди служать для захисту емітерного переходу транзисторів від пробою. Резистор R1 обмежує базовий струм. Резистор R2 і конденсатор С2 складають коло запуску перетворювача при його включенні. Частота генерації перетворювача на холостому ходу - близько 850 Гц, а під навантаженням - приблизно 650 Гц.
Імпульси, що знімаються з вторинної обмотки IV трансформатора, випрямляє міст, зібраний на діодах VD4, - VD7, і фільтрує конденсатор СЗ. У моменти перемикання транзисторів виникають короткочасні імпульси напруги з великою амплітудою що призводять до підвищення вихідної напруги перетворювача в режимі холостого ходу. Резистор навантаження R3 служить для зменшення вихідної напруги на холостому ході і розряджає конденсатор СЗ при відключенні живлення перетворювача.
Застосовані в перетворювачі кремнієві транзистори КТ837Г розсіюють відносно невелику потужність і забезпечують його ефективну роботу. Проте із-за великих значень їх статичного коефіцієнта і граничної частоти перетворювач схильний до переходу на паразитну генерацію з підвищеною частотою (декілька десятків кілогерц). Це явище особливо сильно проявлялося при роботі із стробоскопічним ліхтарем із-за струму навантаження, що різко міняється. Проведені дослідження показали що найбільш ефективним способом забезпечення стійкості роботи перетворювача є включення дроселя L1 послідовно в коло живлення баз транзисторів.
Діод VD1 служить для захисту пристрою при неправильній полярності підключення його вхідних затисків до бортової мережі автомобіля. Якщо для включення перетворювача використаний спеціальний перехідник, який включається в гніздо прикурювача, підключення в помилковій полярності стає неможливим і цей діод можна виключити.
Трансформатор Т1 зібраний на магнітопроводі Ш8Х 16 з пластинами завтовшки 0,08..0,15 мм із сталі Е310, Е320 або ЕЗЗО. Можна застосувати магнітопровід декілька більшого типорозміру. Обмотки I і II містять по 45 витків дроту ПЕВ- 1 0,47..0,51, III - 15 витків дроту ПЕВ- 1 0,2..0,35 IV - 900 витків дроту ПЕВ- 1 0,17..0,25. Першою намотують обмотку IV, потім I і II, останньою, - обмотку III. Усі обмотки укладають виток до витка з ізоляцією між шарами. Обмотки I і II намотують в два дроти одночасно; ідентичність параметрів цих обмоток потрібна для зменшення викидів вторинної напруги. Якщо перетворювач призначають і для роботи із стробоскопічним ліхтарем ізоляцію між первинною і вторинною обмотками слід вибрати надійнішою - її розраховують на напругу не менше 2 кВ.
У пристрої можуть бути використані будь-які транзистори серії КТ837 з напругою насичення між колектором і емітером не більше 0,9 В, наприклад, з індексами Г-К, П-Ф. Можливе застосування і германієвих транзисторів серіїв П214, П215, П216 і т, п. В цьому випадку дросель L1 можна виключити. Треба, проте, відмітити, що з германієвими транзисторами перетворювач матиме гірші параметри.
Діоди VD2, VD3 - будь-які з серіїв КД105, КД208, КД209.
Для налагодження перетворювач підключають до джерела постійної напруги 13 В, при цьому має бути чутний характерний свист, що свідчить про роботу генератора. За відсутності генерації необхідно поміняти місцями виводи обмотки III. Критерієм нормального режиму роботи перетворювача може служити споживаний на холостому ході струм; якщо він більше 0,3..0,4 А, необхідно дещо зменшити число витків обмотки III. Напруга на виході перетворювача без навантаження має бути не більше 380 В а при підключенні електробритви - не менше 200 В. Він повинен надійно запускатися при напрузі живлення 10 В і більше.
При експлуатації пристрою необхідно спочатку включити його в бортову мережу автомобіля, а потім вже включити навантаження. Інакше можливе входження перетворювача в режим паразитної генерації. Цей режим небезпеки не представляє: споживаний струм не перевищує 0,4 А. При відключенні навантаження пристрій переходить в режим нормальної генерації.

Категорія: Своїми руками | Додав: micola1310 (16.11.2010)
Переглядів: 5542 | Рейтинг: 2.5/2 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Статистика


Copyright MyCorp © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz