Субота, 04.05.2024, 16:44

Вітаю Вас Гість | RSS
Юний радіоаматор
ГоловнаРеєстраціяВхід
Меню сайту

Категорії каталога
Радио электро [23]
Схема телевизора бесплатно [9]
Электронные самоделки [17]
Антенны [2]

Головна » Статті » Радио электро

ПЕРІОД І ЧАСТОТА КОЛИВАНЬ
 Важливою характеристикою механічних, електричних, електромагнітних і всіх інших видів коливань є період — час, протягом якого здійснюється одне повне коливання. Якщо, наприклад, маятник годинника робить за 1с два повних коливання, період кожного коливання дорівнює 0,5с. Період коливань великих гойдалок — близько 2с, а період коливань струни може бути від десятих до десятитисячної долі секунди.
   Другою величиною, що характеризує коливання, є частота (від слова «часто») — число, що показує, скільки повних коливань в секунду здійснюють маятник годинника, звучні тіла, струм в провіднику і тому подібне. Частоту коливань оцінюють одиницею, що носить назву герц (скорочено пишуть: Гц): 1 Гц —це одне коливання за 1с. Якщо, наприклад, звучна струна здійснює 440 повних коливань за 1 с (при цьому вона створює тон «ля» першої октави), говорять, що частота її коливань 440 Гц. Частота змінного струму електроосвітлювальної мережі 50 Гц. При такому струмі електрони в провідниках протягом 1с течуть поперемінно 50 разів в одному напрямкуі і стільки ж раз в зворотному, тобто здійснюють за 1 з 50 повних коливань.
   Більші   одиниці   частоти — кілогерц   (пишуть:   кГц),   який дорівнює  1000   Гц,   і   мегагерц   (пишуть:   МГц),   який дорівнює   1000   кгц,   або 1000000 Гц.
   По частоті коливань звучного тіла можна судити про тон, або висоту звуку. Чим більша частота, тим вищий тон звуку, і, навпаки, чим менша частота, тим нижчий тон звуку. Наше вухо здатне реагувати на порівняно велику смугу (ділянка) частот звукових коливань — приблизно від 20 Гц до 20 кгц. Ця смуга вміщає всю величезну гамму звуків,  що створюються голосом людини і симфонічним оркестром: від дуже низьких тонів схожих на звук дзижчання жука, до ледве уловимого  високого  писку комара. Коливання частотою до 20 Гц, звані   інфразвуковими, і понад 20 кгц звані ультразвуковими, ми не чуємо. А якщо б наше вухо виявилося здатним реагувати і на ультразвукові коливання, ми, можливо, могли б чути  коливання товкачів  кольорів,  крилець метеликів.
   Не плутай висоту, тобто тон звуку, з його силою. Висота звуку залежить не від амплітуди, а від частоти коливань. Товста і довга струна, наприклад, створює  низький тон звуку, тобто коливається повільніше, ніж тонка і коротка струна, що створює високий тон звуку.
   У електротехніці і радіотехніці використовують змінні струми з частотою від декількох герц до тисяч мегагерц. Антени радіомовних станцій, наприклад, живляться струмами частотою приблизно від 150 кгц до 50—60 Мгц. Ці швидкозмінні струми і є тим засобом за допомогою якого здійснюється передача звуків на великі відстані без дротів. Весь величезний діапазон змінних, струмів прийнято підрозділяти на декілька ділянок-піддіапазонів. Струми порівняно невеликих частот, в межах від 20 Гц до 20 кгц, називають струмами, звукової (або низької) частоти, оскільки вони відповідають частотам звукових коливань а змінні струми частотою 20 кгц і більше — струмами ультразвукової частоти. В той же час струми частотою від 100 кгц до 30 Мгц прийнято називати струмами високої частоти, а струми частотою вище 30 Мгц — струмами ультрависокої і надвисокої частоти.
Категорія: Радио электро | Додав: radioamator (17.03.2009)
Переглядів: 9786 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.3/14 |
Всього коментарів: 1
1 Katarina  
0
Спасибо) статья очень понадобилась:)

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Статистика


Copyright MyCorp © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz