Четвер, 02.05.2024, 19:45

Вітаю Вас Гість | RSS
Юний радіоаматор
ГоловнаРеєстраціяВхід
Меню сайту

Категорії каталога
Своїми руками [17]

Головна » Статті » Электронные самоделки » Своїми руками

Трансформатор живлення своїми руками
           Це знижувальні трансформатори.
   Трансформатор живлення може мати додаткову обмотку з одним виводом. Вона служить електростатичним екраном між первинною і вторинними  обмотками.  Вивід цієї обмотки обов'язково заземляють.
    Будь-який трансформатор живлення характеризується найбільшою потужністю струму, яку він може перетворити, тобто передати з первинної обмотки у вторинні. Ця потужність тим більша, чим більша площа поперечного перетину його магнітопровода. Потужність трансформаторів живлення для транзисторної апаратури зазвичай не перевищує 25 — 30 Вт, їх магнітопроводи мають в перетині декілька квадратних сантиметрів. Що ж до числа витків в обмотках трансформаторів і діаметрів їх дротів, то вони залежать від напруги і струмів, на які розраховуються.
   Якщо тобі не вдається скористатися готовим трансформатором живлення, його можна зробити самому. Відповідний магнітопровід можна узяти, наприклад, від якого-небудь зіпсованого трансформатора підрахувати по його перетину числа витків, які мають бути в обмотках, а потім, підібравши дріт, намотати. на його ж каркас відповідні обмотки. Розрахунок трансформатора веди в такому порядку. Спочатку взнай площу поперечного перетину магнітопровода. Для цього товщину пакету в сантиметрах помнож на ширину середнього язичка (також в сантиметрах). Потім підрахуй число витків, яке повинне доводитися на 1 В напруги при даному перетині магнітопровода, по такій спрощеній формулі:  n=50/S,    де n — число  витків;  S — площа  перетину магнітопровода; 50 — постійний коефіцієнт. Число витків n, що вийшло, помнож на напругу у вольтах, яка підводиться до первинної обмотки і повинні давати вторинні обмотки. Добутки цих величин покажуть числа витків в кожній обмотці. Розберемо приклад. Допустимо, ти маєш магнітопровід з пластин Ш-25 (Ш-видні, з шириною середнього язичка 25 мм) з товщиною пакету пластин 4 см. Означає площа перетину магнітопровода буде 2,5x4=10 см2. Взнаємо число витків, яке для даного магнітопровода повинне доводитися на 1 В напруги: n =50/S = 50/10 = 5 витків. Тепер неважко визначити числа витків в кожній обмотці: у первинній, розрахованній на напругу мережі 220 В має бути 5x220=1100 витків.
    Для мережевої обмотки підійде дріт ПЕВ (або ПЕЛ) 0,3. Обмотки трансформаторів з великим або меншим перетином магнітопровода, тобто розраховані на великі або менші потужності, потрібно намотувати відповідно товщим або, навпаки, тоншим дротом. На каркас намотуй спочатку мережеву обмотку а поверх неї обмотку випрямляча. Дроти обмоток укладай щільними рядами, виток до витка. Між рядам роби прокладки з тонкого паперу в один-два шари, а між обмотками — у три-чотири шари такого ж паперу. Виводи обмоток з тонкого дроту роби товщими гнучкими провідниками пропускаючи їх через отвори в щічках каркаса. Призначення кожної обмотки і її виводи відразу ж поміть на каркасі.
    Обмотки трансформатора зручно намотувати за допомогою пристосування. показаного на малюнку. Віссю бруска, який щільно входить у вікно каркаса трансформатора, служить металевий пруток завтовшки 6—8 мм, зігнутий з одного боку на зразок ручки. Пруток утримується в отворах дощатих стійок. Однією рукою обертаєш вісь, а іншою укладаєш дріт на каркасі. Намотування можна робити і вручну, використовуючи подовжений брусок з ручкою, яку можна тримати в руці. Особливу увагу звертай на рівномірність і щільність, укладання дроту і на ізоляцію між рядами і обмотками. При невиконанні
першої умови необхідне число витків в обмотках може не уміщатися на каркасі. А якщо не буде надійної ізоляції між рядами і обмотками, то при включенні трансформатора в мережу його обмотки можуть «пробитися» — станеться замикання між обмотками або витками і трансформатор доведеться робити заново. Пластини магнітопровода збирай «вперекришку» до повного заповнення вікна каркаса і стягуй магнітопровід обоймою (або шпильками з гайками, заздалегідь обернувши шпильки папером, щоб через них пластини не замикалися). Погано стягнутий магнітопровід буде гудіти.
Категорія: Своїми руками | Додав: radioamator (03.10.2009)
Переглядів: 7380 | Коментарі: 8 | Рейтинг: 4.8/5 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Статистика


Copyright MyCorp © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz