Субота, 20.04.2024, 18:36

Вітаю Вас Гість | RSS
Юний радіоаматор
ГоловнаРеєстраціяВхід
Меню сайту

Категорії каталога
Радио электро [23]
Схема телевизора бесплатно [9]
Электронные самоделки [17]
Антенны [2]

Головна » Статті » Радио электро

ЕЛЕКТРИКА І МАГНЕТИЗМ. ЯКИЙ МІЖ НИМИ ЗВ'ЯЗОК?
Ти можеш в цьому переконатися, якщо сам проведеш аналогічний дослід. Для цього тобі буде потрібно: батарея і лампа для кишенькового електричного ліхтаря, мідний дріт в будь-якій ізоляції і компас. За допомогою відрізків дроту, видаливши з їх кінців ізоляцію, подключи до батареї лампу. Лампа горить, бо утворилось електричне коло. Батарея являється джерелом живлення цього кола. Піднеси один із сполучних провідників ближче до компаса, і ти побачиш, як його магнітна стрілка відразу ж стане впоперек провідника. Вона вкаже напрямок кругових магнітних силових ліній, створених струмом. Найбільш сильне магнітне поле струму буде біля самого провідника. При віддаленні від провідника магнітне поле, розсіваючись, слабшає.
А якщо змінити напрямок струму в провіднику, помінявши місцями полюси батареї? Зміниться і напрямок магнітних силових ліній — магнітна стрілка повернеться в інший бік. Значить, напрямок силових ліній магнітного поля, що створюється струмом, залежить від напрямку струму в провіднику.
Яка в цих дослідах роль лампи? Вона служить як би індикатором — приладом, що свідчить про наявність струму в колі. Вона, крім того, обмежує струм в колі. Якщо до батареї підключити лише провідник, магнітне поле струму стане сильніше, але батарея швидко розрядиться.
Якщо в провіднику тече постійний струм незмінної величини, його магнітне поле також не змінюватиметься. Але якщо струм зменшиться, то слабкіше стане і його магнітне поле. Збільшиться струм — посилиться його магнітне поле, Зникне струм — пропаде його поле. Словом, струм і його магнітне поле нерозривно зв'язані і залежать одне від одного.
Магнітне поле струму легко підсилити, якщо провідник із струмом скрутити в котушку. Силові лінії магнітного поля такої котушки можна згущувати, якщо всередину її помістити цвях або залізний стрижень. Така котушка з сердечником стане електромагнітом, здатним притягувати порівняно важкі залізні предмети. Це властивість струму використовується в безлічі електричних приладів.
     А якщо компас піднести до дроту із змінним струмом? Стрілка залишиться нерухомою, навіть якщо дріт скрутити в котушку. Чи означає це, що довкола провідника із змінним струмом відсутнє магнітне поле? Ні, звичайно. Магнітне поле є, але воно теж змінне. Магнітна ж стрілка компаса не відхилятиметься лише унаслідок своєї неповоротливості, вона не встигатиме слідувати за швидкими змінами магнітного поля.
    Перший електромагніт, основні риси якого збереглися зараз в багатьох електричних приладах, наприклад в електромагнітних реле, телефонних приладах, винайшов англійський учений Стерджен в 1821 р. А опісля два десятиліття після цієї події французький фізик Андре Ампер зробив нове, виключно важливе по тому, часу відкриття. Він дослідним шляхом встановив, що два паралельно розташованих провідника, по яких тече струм,  здатні здійснювати механічну роботу: якщо струм в обох провідниках тече в одному напрямку,   вони  притягуються  один  до  одного,   а  якщо   в   протилежних,   то відштовхуються один від одного.
     Здогадуєшся, чому так відбувається? У першому випадку, коли напрямок струму в обох провідниках однаковий, їх магнітні поля, що також мають однаковий напрямок, як би стягуються в єдине поле, захоплюючи за собою провідники. У другому випадку магнітні поля довкола провідників, що мають тепер протилежні напрямки,  відштовхуються один від одного і тим самим відпихають провідники.
     У першій же половині минулого, століття великий вклад в науку вніс англійський фізік-самоучка Майкл Фарадей. Вивчаючи зв'язок між електричним струмом і магнетизмом, він відкрив явище електромагнітної індукції. Суть цього явища полягає в наступному. Якщо всередину котушки з ізольованого дроту швидко ввести магніт, стрілка  електровимірювального приладу, підключеного до кінців котушки, на мить відхилиться від нульової відмітки на шкалі приладу. При такому ж швидкому русі магніта усередині котушки, але вже у зворотному напрямі, стрілка приладу так само швидко відхилиться в протилежну сторону і повернеться в початкове положення. Висновок міг бути один: магнітне поле перетинає дріт і збуджує (індукує) в ньому енергію руху вільних електронів — електричний струм.
      Втім, можна зробити інакше: переміщати не магніт, а котушку уздовж нерухомого магніта. Результат буде той же самий. Магніт можна замінити котушкою, по якій пропущений струм. Магнітне поле цієї котушки при перетині витків другої котушки також збуджуватиме в ній електрорушійну силу, що створює в її колі електричний струм.
     Явище електромагнітної індукції лежить в основі роботи генератора змінного струму, що є котушкою з дроту, що обертається між полюсами сильного магніта або електромагніта  (на малюнку котушка показана у вигляді одного витка дроту). Обертаючись, котушка перетинає силові лінії магнітного поля, і в ній індукується (виробляється) електричний струм.
     У 1837 р. російський академік Б. С. Якобі відкрив явище, зворотне по дії явищу електромагнітній індукції. Через котушку, поміщену в магнітному полі, учений пропускав струм, і котушка починала обертатися. Це був перший в світі  електромагнітний двигун.
      Фарадей, котрий відкрив закон електромагнітної індукції, дослідним шляхом встановив ще одне дуже важливе явище — можливість передавати струм з котушки в котушку на відстань без якого-небудь прямого електричного зв'язку між ними.  Річ у тому, що змінний або такий, що переривається струм, який тече в одній з котушок, перетвориться в змінне магнітне поле, яке збуджує в другій котушці е. р. с. На цій основі створений чудовий прилад — трансформатор, що грає дуже важливу роль в електротехніці і радіотехніці.
Категорія: Радио электро | Додав: radioamator (18.11.2008)
Переглядів: 3366 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/3 |
Всього коментарів: 1
1 radioamator  
-1
На этом сайте есть также и прикольные фразы.

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Статистика


Copyright MyCorp © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz